לימודי ראיית חשבון

לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס
לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס

לימודי ראיית חשבון

לימודי ראיית חשבון עוסקים בניהול פיננסי כולל כפי שהוא מתקיים בארגונים גדולים, חברות ציבוריות וחברות פרטיות. ראיית חשבון מוגדרת ככל פעולה הקשורה בבדיקה או אישור של מאזן כספים, חישובי רווח או הפסד, חישובי הוצאות והכנסות, אחריות על קבלת תשלומים וכל בקרת חשבון למעט ניהול חשבונות (השייך למקצוע החשבונאות בלבד).

לימודי ראיית חשבון מקנים את הידע וההשכלה הרלוונטית בתחומים הקשורים, שהם, מימון, מסים, ביקורת חשבונאית. רואה חשבון הוא בעל ידע והשכלה רחבה בתחומי החשבונאות, המסים, המימון, הביקורת החשבונאית ותחומים נוספים הדרושים לביצוע עבודתו.

חומר הלימוד

לימודי ראיית חשבון לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות משולבים בדרך כלל עם נושאים כגון כלכלה, מנהל עסקים ומשפטים. תקופת ההתמחות של רואה חשבון נפרשת על פני שנתיים. ישנם מסלולים רבים של לימודי ראיית חשבון לתואר ראשון במגוון מוסדות אקדמיים ומכללות, וגם בבתי ספר מקצועיים המציעים מגוון של קורסים העוסקים בחשבונאות.

במסגרת לימודי ראיית חשבון לתואר ראשון מתוודעים התלמידים לחמישה תחומי לימוד עיקריים: חשבונאות, ביקורת חשבונות, מדעי הניהול, דיני מסים, חוק ומשפט. לימודי ראיית חשבון כוללים בין השאר קורסים העוסקים בתחומים השונים של מסים, ביקורת כלכלית, חשבונאות פיננסית, חשבונאות כללית, מימון, דו"חות, סטטיסטיקה ועוד.

דרישות הקבלה ללימודי ראיית חשבון במוסדות אקדמיים כוללים הצגת תעודת בגרות מלאה, או השלמת חובות של מכינה קדם אקדמית ובחלק מהמוסדות גם הצגת ציוני פסיכומטרי. משך לימודי ראיית חשבון ברוב המקרים הם כשלוש וחצי שנים.

סיום לימודי ראיית חשבון באחד מהמוסדות המוכרים פוטר את הסטודנט ממרבית בחינות מועצת רואי חשבון מלבד הבחינה הסופית "פיננסית וביקורת". בחינה מוכרת כאחת הבחינות הקשות לסיום תואר. כמו כן, ישנה תקופה התמחות הנמשכת כשנתיים, זאת בשונה מתקופה התמחות של עורכי דין, למשל, הנמשכת בימים אלו כשנה.

עבודת רואה חשבון

רואה חשבון הוא האדם אשר אחראי על כל תזרים הכספים, כלומר, ההוצאות וההכנסות של החברה מסוימת. כמו כן, הוא דואג לכל הדוחות הפיננסים של החברה ומפקח על יישומם. במסגרת תפקידו על רואה החשבון  להפגין בקיאות בחוקי החשבונאות ולהכיר על בוריים את חוקי המס.

קבלת רשיון רואה חשבון כרוכה בסיום תואר ראשון של לימודי ראיית חשבון, התמחות של שנתיים במשרד רואי חשבון ומעבר בהצלחה את בחינות הסמכה. בחינת ההסמכה נערכת על ידי מועצת רואי החשבון שבמשרד המשפטים ומיועדת לבוגרי תואר ראשון של לימודי ראיית חשבון כמו גם לבוגרי מסגרות חוץ אקדמיות אחרות הקשורות לתחום.

מרבית עבודת רואה החשבון מתבצעת במסגרת משרד בשעות עבודה קבועות, ובתנאים נוחים.

במסגרת העבודה נדרש רואה החשבון לגלות מחשבה אנליטית ולא פעם למצוא דרכים יצירתיות כדי לפתור בעיות הקשורות במציאת דרכי מימון לפרויקטים שונים. בנוסף, עליו להיות דייקן ובעל תשומת לב רבה לפרטים קטנים וסעיפים נידחים.

אפשרויות תעסוקה

תפקידו של רואה חשבון (רו"ח) הוא ביצוע ביקורת על דוחות כספיים והגשת חוות דעת מקצועית עליהם. בוגרי לימודי ראיית חשבון רבים מאיישים משרות בחברות שונות במשק, פרטיות או ציבוריות, כחשבים או מנהלי כספים.

בארץ פועלת מועצת רואי חשבון המוסמכת לטפל בבוגרי לימודי ראיית חשבון. מוצעת רואי החשבון היא זו אשר מעניקה לבוגרי לימודי ראיית חשבון את הרשיון לעסוק במקצוע ראיית החשבון. המועצה אף אחראית על עריכת מבחני ההסכמה השונים (אשר מרובם, כאמור, פטורים בוגרי לימודי ראיית חשבון במוסדות המוכרים). מעבר מבחני הלשכה בנוסף לעמידה בתנאים נוספים שדורשת המועצה היא המעניקה לבוגרי לימודי ראיית חשבון את הרשיון לראיית חשבון.

רואי חשבון המועסקים בביקורת חשבונות, בין אם בעלי משרדי עצמאיים או שכירים במשרדים המתמחים בכך, מאוגדים בלשכת רואי חשבון. מלבד עיסוקים אלו יכולים בוגרי לימודי ראיית חשבון גם לעבוד כמנהלי כספים, חשבים של חברת, מומחים המעניקים ייעוץ פיננסי, בתפקידים שונים הקשורים במס הכנסה ומשרות דומות.

חיפוש לימודים ממוקד
חיפוש מושג מעולם הלימודים
רשימת תחומים:
אתר יורם לימודים מציע מידע מקיף אודות מגוון רחב של תחומי לימוד: לימודי מנהל עסקים, לימודי אדריכלות, לימודי ראיית חשבון, לימודי רפואה משלימה, לימודי מדעי המחשב, לימודי משפטים, הנדסאים, לימודי תעודה, לימודי הנדסה, מלגות, פסיכומטרי, לימודי תקשורת, לימודי סוציולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי תקשורת חזותית, חישוב ממוצע בגרות, בגרויות, מכינה לעיצוב, לימודי חינוך, לימודי סיעוד.