לימודי רפואה משלימה

לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס
לא נמצאו תוצאות חיפוש

לימודי רפואה משלימה

לימודי רפואה משלימה מרכזים  מגוון  גישות אלטרנטיביות לרפואה (ולכן גם מוכרים בשם רפואה  אלטרנטיבית), המתייחסים לקשר שבין הגוף  לנפש. נהוג לקשור לימודי  רפואה משלימה לתחום הניו  אייג', המרכז גישות שונות  לחקירה רוחנית וגם לתחום  רפואה סינית.

התחומים של לימודי רפואה משלימה מתבססים על ההבנה כי הבריאות הגופנית קשורה בבריאות הנפשית של האדם ולהפך. כלומר, אין לנסות לרפא בעיה פיזית אצל אדם מבלי להתייחס למצבו הנפשי ולמערכת הלחצים המופעלת עליו.

רקע כללי

תחום לימודי רפואה משלימה החל  להתפתח בארצות הברית בשנות  השמונים. תחילה על ידי קבוצות קטנות שהתגבשו סביב  נושאים שנתפשו באותה עת  כשוליים כמו, מדיטציה, רפואה  הוליסטית, תקשור, קריסטלים, שיאצו ועוד.

מרבית שיטות הטיפול הקשורות בלימודי רפואה  משלימה מתבססות על האמונה כי כל צורות החיים על  פני האדמה קשורות באותה אנרגיה באופן רוחני וכי על האדם להיות קשוב לתחושות ולאינטואיציות שלו ועל פיהן לנהל את חייו.

במשך הזמן התעניינות סביב נושאים אלו תפסה תאוצה והפכה לעניין כמעט שבשגרה. כיום תופסת הרפואה המשלימה מקום נכבד בשירותי הרפואה המקובלים עד כי חלק מהטיפולי רפואה משלימה מוצעים במסגרת שירותי הרפואה הקונבנציונאליים, ומנסים לספק מענה לחולה במקום בו הרפואה הקונבנציונאלית כשלה מלהציע פתרון.

עם זאת, נהוג להתייחס לטיפולי רפואה משלימה כמשהו שמגיע בנוסף לטיפול הרגיל ומכאן שמה "משלימה", משום שהיא איננה מחליפה לחלוטין אלא רק נוספת. צורת הטיפול הנרכשת במסגרת לימודי רפואה משלימה (רפואה אלטרנטיבית) לא נשענת על מחקרים מדעיים של התרבות המערבית אלא שואבת מידע מתרבויות המזרח הרחוק כמו האמונה והרפואה ההודית והרפואה הסינית.

לימודי רפואה משלימה

לימודי רפואה משלימה התפתחו מאוד בשנים האחרונות ובעקבות כך הוקמו מוסדות רבים המתמחים בתחומי הלימודים השונים.

במכללות רבות נפרשים הלימודים על פני ארבע שנות לימוד הכוללים גם לימודים תיאורטיים וגם עבודה מעשית. לימודי רפואה משלימה לתואר אינם מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוה אלא רק על ידי ארגוני המטפלים השונים בארץ. בוגרי לימודי רפואה משלימה מקבלים בתום הלימודים תעודת מטפל או מטפל מוסמך.

כמו כן, ישנם מוסדות בהם מסלולים של לימודי רפואה משלימה לתעודה, וניתן למצוא בהם קורסים בני מספר חודשים או לימודים של שנה או שנתיים.

אפשרויות לימודים

התחומים השונים הנכללים תחת לימודי  רפואה משלימה נחלקים לתתי תחומים רבים בהם מקצועות הריפוי והמגע, הכוללים דיקור, אקופנטורה, טווינה (או טווינא), שיאצו, תרפיית מגע, צ'י קונג טיפולי, רפלקסולוגיה, פסיכותרפיה גופנית (איזון גוף ונפש), פסיכותרפיה הוליסטית, פסיכותרפיה רוחנית ואנרגטית, פסיכותרפיה גופנית טיפול במים, אבחון על פי כף הרגל, פסיכותרפיה, כוסות רוח, אירדיולוגיה, רפלקסולוגיה, מסז', רייקי, הילינג, ביו-אנרגיה.

בנוסף, ישנם הכשרות במקצועות הטיפול, כמו, תרפיה בתנועה, פסיכודרמה, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול באמנות, ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה, פסיכותרפיה. הכשרות המסתמכות על חומרים מן הטבע, כמו, נטורפתיה, פרחי באך, ארומותרפיה, הומופאתיה. ופיתוח אישי הכולל גם יוגה, קואצ'ינג, קבלה, ייעוץ רוחני, מדיטציה, שמאניזם, דמיון מודרך ותרפיה.

בנוסף, ישנם תחומי מיסטיקה ורוחניות, הכוללים את תורת הקריסטלים, קריאה בקלפי טארוט, קריאה בכף, קריאה בכף היד, אסטרולוגיה, נומרולוגיה, תקשור, שחזור גלגולים, גרפולוגיה, פירוש חלומות.

חיפוש לימודים ממוקד
חיפוש מושג מעולם הלימודים
רשימת תחומים:
אתר יורם לימודים מציע מידע מקיף אודות מגוון רחב של תחומי לימוד: לימודי מנהל עסקים, לימודי אדריכלות, לימודי ראיית חשבון, לימודי רפואה משלימה, לימודי מדעי המחשב, לימודי משפטים, הנדסאים, לימודי תעודה, לימודי הנדסה, מלגות, פסיכומטרי, לימודי תקשורת, לימודי סוציולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי תקשורת חזותית, חישוב ממוצע בגרות, בגרויות, מכינה לעיצוב, לימודי חינוך, לימודי סיעוד.