לימודי הנדסת כימיה

לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס
לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס

לימודי הנדסת כימיה

לימודי הנדסת כימיה (או הנדסה כימית) משתייכים  לתחום לימודי ההנדסה  ועוסקים  בייצור והפקה תעשייתית  של  חומרים כימיקלים.

תהליך ההנדסה הכימית  הוא שלב המגיע  בתום העבודה הכימית, בתום  עבודתו של הכימאי, המפתח  את תהליך ההפקה  של מולקולה כלשהי, מגיע תפקידו של המהנדס  הכימי ההופך את התהליך  הייצור לתעשייתי, כלומר, יעיל וכלכלי. לכן, נתפסים לרוב מהנדסי כימיה כמהנדסי תהליך.

ישנם מוצרים רבים סביבנו אשר פותחו במסגרת תהליך פיתוח של הנדסה כימית, אם בתוצר הסופי או בייצור חומר הגלם המשמש ליצירתו, בהם: תרופות שונות, כימית פולימרים, נייר, פלסטיק, נפט, תזקיקי דלק, חומרי ניקוי, צבעים, בשמים, דשנים, תרסיסים לחקלאות, גזים לבישול ואפייה, ייצור חשמל בעזרת תחנות כוח ועוד מוצרים שבמסגרת ייצורם יש שלב הכולל המרה או שינוי של מבנה כימי של מולקולה.
 

כימיה – אפשרויות לימודים


מטרת לימודי הנדסת כימיה  היא להכשיר מהנדסים שיהיו מיומנים בהובלת  תהליכי ייצור והפקה תעשייתיים  של כימיקלים. תפקיד המהנדסים הכימיים לתרגם את עבודת  הכימאי לתהליך שיטתי ויעיל  שיביא גם לרווח כלכלי.

מסלולי לימוד של הנדסה כימית ניתן למצוא במרבית האוניברסיטאות, מדובר בתואר ראשון מבוקש ביותר ותנאי הקבלה הם בהתאם. רוב המוסדות דורשים מהמועמד ללימודים להציג תעודת בגרות מלאה עם דגש על יחידות לימוד ריאליות (מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה, פיזיקה או מחשבים) וציוני פסיכומטרי. בוגרי לימודי הנדסה כימית זכאים לתואר BSc בהנדסת כימיה.

במסגרת לימודי התואר הראשון לומדים הסטודנטים כיצד לפתח ולחקור חומרים מורכבים, פולימרים, פלסטיים, קרמים, אלקטרונים, מתכתיים מהשלב האטומי והמולקולרי. הם לומדים כיצד להעריך את איכות החומר שלפניהם, לזהות ולאפיין חומרים שונים, כיצד לבחור את החומר המתאים לשלבים השונים של פיתוח המוצר, לזהות התנהגות סביבתית של חומרים, לשפר תכונות של חומרים, תהליכי ייצור ועיבוד חומרים, ניהול טכנולוגי ועוד.

הלימודים משלבים בין מקצועות בסיס של מדעי הטבע ללימודים המזוהים עם תחום לימודי הנדסה. התחומים השונים בהם עוסקים הסטודנטים במסגרת לימודי התואר הראשון כוללים בין השאר: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי החיים, תרמודינאמיקה, אלקטרומגנטים, ביוטכנולוגיה, בקרת תהליכים, הנדסת תהליכים, יישומי מחשב, מכניקת מוצקים, אלגברה, כימיה אורגנית, סטטיסטיקה ועוד.

 

מהנדס כימיה – תעסוקה

לימודי הנדסת כימיה (או הנדסה כימית) נחשבים  לתחום לימודים מרתק המכשיר את  בוגריו להשתלב בתעשיות השונות כגון, תעשיות  פטרוכימיות, הנפט ומוצריו השונים, הפלסטיקה, הדשנים, המיקרו-אלקטרוניקה, הזכוכית, המזון, הביוטכנולוגיה, התרופות, תעשייה אווירית, היי טק, מעבדות, מכוני מחקר ועוד.

כמו כן, יכולים בוגרי לימודי הנדסת כימיה להמשיך ללימודי תואר שני או לימודי דוקטורט ולהעמיק את המחקר בתחום או לעסוק בהוראה במוסדות להשכלה גבוה, באוניברסיטאות או בבתי ספר תיכוניים.

חיפוש לימודים ממוקד
חיפוש מושג מעולם הלימודים
רשימת תחומים:
אתר יורם לימודים מציע מידע מקיף אודות מגוון רחב של תחומי לימוד: לימודי מנהל עסקים, לימודי אדריכלות, לימודי ראיית חשבון, לימודי רפואה משלימה, לימודי מדעי המחשב, לימודי משפטים, הנדסאים, לימודי תעודה, לימודי הנדסה, מלגות, פסיכומטרי, לימודי תקשורת, לימודי סוציולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי תקשורת חזותית, חישוב ממוצע בגרות, בגרויות, מכינה לעיצוב, לימודי חינוך, לימודי סיעוד.