לימודי מדעים פלנטריים

לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס
לקבלת הכוונה וייעוץ אישי מלא את פרטייך בטופס

לימודי פיסיקה

לימודי פיסיקה (או לימודי פיזיקה) עוסקים בחקר התנהגות החומר והאנרגיה בטבע. תיאוריות פיסיקליות מתארות תהליכים המתרחשים בטבע זאת על ידי תיאור מצבים בהם חומרים ואנרגיות משפיעים על הסובב אותם על די משוואות מתמטיות (שלרוב נראות מסובכות ביותר למי שאינו בקיא בתחום). יש קשר אדוק בין מדעי הפיסיקה למדעי טבע אחרים כמו כימיה, מאחר שהכימיה מסתמכת על תחומים רבים בפיזיקה. כמו כן, פיזיקה מסתמכת רבות על מתמטיקה בערתה היא מגדירה את התיאוריות הפיסיקאליות.

לימודי פיסיקה משתייכים לתחום לימודי הנדסה ומדעים מדויקים. ומשיקים לתחומים כגון ביופיסיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב, הנדסת חשמל, הנדסת חומרים, מדעי הבריאות והסביבה, מדעי הטבע, מדעי הים והסביבה הימית, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, גיאופיזיקה ומדעים פלנטאריים, הנדסת אלקטרו אופטיקה,

נהוג להבחין במסגרת לימודי פיסיקה בשני תחומים עיקריים :פיזיקה קלאסית ופיזיקה מודרנית. הפיזיקה הקלאסית עוסקת בנושאים כמו מכניקה, תרמודינאמיקה ותורת החשמל, בעוד שהפיזיקה המודרנית עוסקת בתחומים כמו מכינת הקוונטים, אלקטרודינמיקה ותורת היחסות.
 
בעזרת הידע שנתגלה בעזרת לימודי פיזיקה, באמצעות מחקרים ותגליות שונות, נעשה שימוש לשיפור חיי בני אדם ביום יום. למשל, המצלמות הדיגיטליות או ציוד אופטי אזרחי או צבאי, הומצאו בעקבות המחקר של אלברט איינשטיין  על האפקט הפוטואלקטרי.

לימודים לתואר ראשון

לימודי פיסיקה משתייכים לתחום המקצועות המדעיים והטכנולוגיים מבחינת הנושאים בהם עוסקים ומבחינת האופן בו נערך המחקר. המחקר הפיזיקאלי מנסה להסביר תופעות המטרידות את האדם כמו כיצד נוצר היקום, מהי מהות החומר, גבולות היקום ועוד.

ישנם לימודי פיסיקה לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות. לימודי תואר ראשון של פיזיקה נפרשים על פני שלוש שנים.ישנם מוסדות המאפשרים לשלב את לימודי הפיזיקה עם מקצועות נוספים כגון, מדעי המחשב, מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה, ביוטכנולוגיה, כלכלה ועוד.

למרות שדרישות הקבלה ללימודי תואר ראשון בפיסיקה אינן נחשבות לגבוהות, המועמדים נדרשים להציג תעודת בגרות מלאה (עם דגש על מקצועות ריאליים) וציון פסיכומטרי, מדובר בלימודים מאוד תובעניים הדורשים ממשתתפיהם התמסרות טוטאלית.

לימודי פיסיקה כוללים נושאים רבים בהם תורת הקוונטים, תורת היחסות, תורת החשמל, תרמודינאמיקה ועוד. לימודי תואר ראשון של פיסיקה מקנים את הבסיס לנושאים אלו, במסגרת לימודי תואר שני של פיסיקה מעמיקים הסטודנטים את הבנתם בנושאים אלו ובוחרים בתחום ההתמחות שלהם, בו הם מתמקדים ברמה המאפשרת להם לעובד כחוקרים במעבדות ובמכונים המחקר השונים.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי לימודי תואר ראשון בפיסיקה יכולים להשתלב בתחומי עיסוק רבים ומגוונים, מי שמעוניין לעסוק בפיסיקה בלבד צריך לפנות ללימודי המשך.

פיסיקאים בוגרי תואר ראשון יכולים להשתלב במחקר ופיתוח של תעשיות מדע, תקשורת והעברת נתונים. חברות העוסקות בפיתוח לווינים, סיבים אופטיים, לייזרים, מכ"מ, צורות שידור, מסכי פלזמה, תורת הגלים, העברת נתונים, תקשורת סלולאריות, תעשיית ההיי טק, אולטרא סאונד, ניתוחי לייזר, תעשיית התרופות והכימיה, חקר החלל, בקרת רעש, מחקרים הקשורים בזיהום אוויר ואיכות הסביבה ועוד.

חיפוש לימודים ממוקד
חיפוש מושג מעולם הלימודים
רשימת תחומים:
אתר יורם לימודים מציע מידע מקיף אודות מגוון רחב של תחומי לימוד: לימודי מנהל עסקים, לימודי אדריכלות, לימודי ראיית חשבון, לימודי רפואה משלימה, לימודי מדעי המחשב, לימודי משפטים, הנדסאים, לימודי תעודה, לימודי הנדסה, מלגות, פסיכומטרי, לימודי תקשורת, לימודי סוציולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי תקשורת חזותית, חישוב ממוצע בגרות, בגרויות, מכינה לעיצוב, לימודי חינוך, לימודי סיעוד.